Sitemizde 32 kategoride 10 film hakkında ayrıntılı bilgiler ve 3 yorum bulunmaktadır.

Star Wars Episode 6 Jedi’nin Dönüşü

2.911 kez izlendi.

IMDB: 8.4

17 Temmuz 2017 tarihinde eklendi.

Star Wars Episode 6 Jedi’nin Dönüşü Filmi Eleştirisi

Star Wars Episode 6 Jedi’nin Dönüşü

25 Mayıs 1983’te vizyona giren Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü filminde George Lucas yönetmen koltuğunu Richard Marquand’e devretmiş, kendisi Lawrence Kasdan’ın da yardımıyla yapıtın senaristliğini yapmıştır. Star Wars: Episode VI – Return Of The Jedi, serinin çekildiğe zamana göre üçüncü, hikayenin kronolojik sıralamasına göre ise altıncı filmidir.

Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü filminin ilk adı George Lucas, Jedi’nin İntikamı olarak düşünülmüştü. Fakat Lucas, başlığın filmin mantığıyla çeliştiğini düşünerek Jedi’nin Dönüşü olarak değiştirmiştir. Çünkü hiçbir Jedi intikam peşine düşemez, intikam duygusu Jedi’nin doğasına aykırı bir olgudur.

Star Wars: Episode IV – Return Of The Jedi, IMDB’den yaklaşık 750 bin kişinin oyuyla 8.4 puan alarak Top 250 listesine girmeyi başarmıştır. En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Ses, En İyi Ses Efektleri ve En İyi Müzik dalında Oscar Ödüllerine aday gösterilen Star Wars: Episode IV – Return Of The Jedi, efekt dalında Akademi Özel Başarı Ödülüne layık görülmüştür. BAFTA Ödüllerinde En İyi Özel Görsel Efekt Ödülüne, Dünya Bilim Kurgu Derneği tarafından verilen Hugo En İyi Dramatik Sunum Ödülüne ve People's Choice Ödüllerinde Favori Film Ödülüne layık görülmüştür.

136 dakikalık bu macerada Mark Hamill, Harrison Ford, Anthony Daniels, David Prowse, Kenny Baker, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Peter Mayhew ve Frank Oz rol almıştır.

İlk üçlemenin sonu olan Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü’nde akla takılan tüm sorular yanıt buluyor. Darth Vader ve İmparatorluk bir olup, ölümcül, gezegenleri yok edebilecek güçte yeni bir Ölüm Yıldızı yapmaktadır. Bu arada Han Solo’yu ödül avcısı Bobba Fett yakalanmış ve Tatooine’li çete lideri Jabba The Hutt'a teslim edilmiştir. Luke, R2D2 ve C3PO'yu Han Solo’yu kurtarmaları için gönderir. Diğer yandan ödül avcısı kılığında Jabba The Hutt’a giden Prenses Leia ve Chewbacca’da Han Solo'yu kurtarmaya çalışır. İyi ve Kötünün son savaşının gerçekleşmesi an meselesidir. Savaş Endor gezegeninin ayında gerçekleşecek ve Endor’un sahipleri Ewoklar’da savaşta taraf olacaklardır.

Star Wars Episode 6 Jedi’nin Dönüşü Filminden Kareler

Star Wars Episode 6 Jedi’nin Dönüşü Filmine Ait Konu Başlıkları

Beğenebileceğiniz Diğer Filmler

Star Wars Episode 6 Jedi’nin Dönüşü Filmi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz